Nijer’de Batı karşıtı ve bağımsızlık yanlısı bir darbenin gerçekleşmesinin ardından tüm dünyanın gözü Afrika’da. Batı yanlısı ECOWAS Nijer’e müdahale etme niyetini açıklarken, Burkina Faso, Mali ve Cezayir de Nijer’in yanında yer aldı. Afrika’da çıkarları uzun süredir çarpışan Batı bloğu ile Rusya Ukrayna’dan sonra bir de Afrika’da sıcak savaşın eşiğinde olabilir. Tam da bu günlerde İngiltere dış istihbarat servisi MI6, Afrika’ya Ukraynalı özel eğitimli suikast ekibi yolluyor. MI6‘in Afrika'ya göndermek üzere Ukraynalı militanlardan oluşan bir sabotaj müfrezesi hazırladığı ve müfrezenin görevlerinden birinin Rusya'yla yakınlaşan Afrikalı liderleri ortadan kaldırmak olduğu öğrenildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya'nın İngiliz makamlarının dünyanın diğer bölgelerindeki sorunları çözmek için ‘Ukraynalı kuklaları' kullanma niyetini not ettiğini belirtti.Sputnik’in aktardığına göre Zaharova, “Richard Moore yönetimindeki MI6, son zamanlarda Kiev rejimi tarafından ülkemize yönelik terör saldırılarının planlanması ve yürütülmesine müdahil olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Bunu dikkate aldığımızda, İngiliz yetkililerin Ukraynalı kuklaları dünyanın diğer bölgelerindeki sorunları çözmek için de kullanma niyetinde olduğunu görüyoruz. Özellikle de, Londra'nın eski koloniler üzerindeki sarsılmaz sanılan nüfuzu tehdit altında girdiğinde” dedi.

Malatya Kayısısı Kitabı, Riyad’da en iyilerle yarışacak Malatya Kayısısı Kitabı, Riyad’da en iyilerle yarışacak

Zaharova, “Vladimir Zelenskiy rejiminin sadece paraya ihtiyacı var. Bu koşullar altında Ukraynalı askerlerin Batı'nın askeri yardımı karşılığında bir nevi Kiev'in borcunu ödüyormuş gibi görünüyor” diye ekledi.

MI6’İN PLANI NE

Rus resmi ajansları RIA Novosti ve TASS’ta konuşan kaynaklara göre, İngiltere dış istihbarat servisi MI6, Afrika’ya Ukraynalı özel eğitimli suikast ekibi yolluyor.

Resmi ajansa konuşan ve ismi açıklanmayan bir yetkili, Londra’nın Rusya’nın Afrika ülkeleriyle artan ekonomik işbirliğini bozmak için bir grup sabotajcı hazırladığını iddia etti.

Yetkili, “çeşitli kaynaklar tarafından teyit edilen bilgilere” dayanarak, İngiliz casusluk teşkilatının yaklaşık 100 Ukraynalı “milliyetçi ve neonazi militandan” oluşan bir “sabotaj timi” kurduğunu söyledi.

“AMAÇ RUSYA İLE İŞBİRLİĞİ KURANLARA SUİKAST”

Londra’nın, temmuz ayında Kiev’den “doğu cephesinde önemli savaş deneyimi olan savaşçıları seçmek için İngiliz istihbaratı MI6 ve SAS özel birim temsilcilerine azami ve hızlı yardım sağlamasını” istediği bildirildi.

Hem RIA Novosti hem de TASS tarafından alıntılanan isimsiz kaynak, İngiliz-Ukrayna biriminin “Afrika ülkelerindeki altyapının sabote edilmesinin yanı sıra Rusya ile işbirliğine yönelen Afrikalı liderlerin ortadan kaldırılması” ile görevlendirileceğini iddia etti.

“SUDAN'A KONUŞLANACAKLAR”

Operasyon ekibinin Ukrayna İstihbarat Ana Müdürlüğü görevlisi Yarbay Vitaly Praşçuk tarafından yönetildiğini belirten yetkili, ekibin ağustos ayının ikinci yarısında “kiralanmış bir sivil gemi” ile Ukrayna’nın İzmail Limanı’ndan Sudan’ın Omdurman kentine konuşlandırılmasının beklendiğini anlattı.

“İNGİLTERE'NİN SAVAŞA DAHLİ”

Wall Street Journal mayıs ayında İngiliz Özel Kuvvetlerinin “cephe hatlarına çok yakın faaliyet gösterdiğini” ve “Ukrayna Özel Kuvvetlerinin faaliyetleri üzerindeki yönlendirici etkilerinin Ukrayna’nın Rus demiryolu, havaalanı, yakıt ve diğer lojistik düğüm noktalarına karşı yürüttüğü sabotaj operasyonlarında açıkça görüldüğünü” bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı o dönemde yaptığı açıklamada “İngilizlerin Kiev rejimi tarafından Rusya topraklarında gerçekleştirilen terör saldırılarının planlanması, organizasyonu ve desteklenmesine katıldıklarını göz ardı edemeyiz.” demiş ve Moskova’nın İngiltere’nin bu tür davranışlarına kendi seçtiği bir zaman ve yerde yanıt verme hakkını saklı tuttuğunu eklemişti.

Ayrıca Mart 2022’de İngiltere Silahlı Kuvvetleri, ordu mensubu küçük bir grubun, savaşmak için Ukrayna’ya gitmiş olabileceği haberlerini doğrulamıştı. Ordudan yapılan açıklamada, askerlerin kendi imkanları ile Ukrayna’ya gitmiş olabileceği ifade edildi.

Odatv.com