Alak suresi, Kuran-ı Kerim'in 96. suresidir ve toplamda 19 ayetten oluşmaktadır. Ancak ilk 5 ayet hem anlam hem ezberleme hem de Hz. Peygamber'e inen ilk ayetler olması nedeniyle de ayrı bir yere sahiptir. "Oku" ayetiyle başlayan Alak suresi halk arasında İkra suresi olarak da bilinmektedir. Bundan dolayı yaşantımızda en önemli kılavuzlardan bir tanesi okumak olduğunu asla unutmamak gerekir. Özellikle çocukları 4-6 yaş arası kuran-ı kerim ile eğitime başlatmak gerekir. Bilimsel olarak yapılan çalışmalar sonucunda kuran-ı kerim öğrenen çocukların daha zeki ve daha çalışkan olduğu bilinmektedir. Okumak, insanı her anlamda bilgilendirir, bilinçlendirir kısaca zihinsel ve ruhsal olarak beslenmenin ana kaynağı okumaktır.

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı çocukların, gençlerin ve ailelerin o yüzündeki ve yüreğindeki güzel heyecan ile başladı. 6 şubat 2023 tarihlerinde yaşamış olduğumuz deprem nedeniyle hayatını kaybeden ve il dışına mecburiyetten gidenler için yazarken bile gözlerimiz doluyor, yüreğimiz donuyor, aklımız duruyor ama işte imtihan dünyası...

Gecen yıl aynı okulda aynı sıralarda olduğunuz arkadaşınız  depremden dolayı kaybettiğimiz arkadaşlarınız artık yok. Ve yine depremden dolayı farklı illerde yaşantısını devam eden arkadaşlarınız şimdi çok uzaklarda. Evet, kimisi ilk heyecan ile kimisi geçen yıl aynı okul arkadaşlarını görmekten mutlu, kimiside kayıp ettiği veya görmediği arkadaşından dolayı üzüntülü. Ama ne olursa olsun hayat bir şekilde devam ediyor. Çocukların ve gençlerin mutluluğu dünyayı mutlu eder. Onların üzüntüsü dünyayı üzer. Bu nedenle geleceğimizin teminatı olan kıymetlilerimize sahip çıkalım. Herkes tanıdığı veya tanımadığı bir öğrenciye her ay burs verebilir, yada bir hediye alabilir, onları mutlu edecek sürprizler yapabilir.

Ayrıca tüm öğretmenlerimiz değerli ve kıymetlidir. Onların morellerini hiç bir şey için bozmayalım ki sağlıklı bir eğitim sunabilsinler. Öğrencilerimiz için ise şunları ifade etmek istiyorum. Nasıl ki okulda ders çalışıyorlarsa aynı şekilde boş zamanlarında evde,parkta vb. her yerde imkanlar bulup çalışmaları gerekir. Herşeyin saygı ile başlayıp sevgi ile büyüyen bir hayatta olduğumuzu unutmamak gerekir. Birlik ve beraberlik içerisinde yarıştığımız bu kutlu yolda yorulmadan inandığınız değerler uğrunda mücadele etmenizi istiyoruz. Eğitim başta olmak üzere hayatınızda başarılar diliyorum. 

Bu duygu ve düşüncelerle 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Ülkemize, Milletimize, öğretmenlerimize, çocuklarımıza, gençlerimize ve ailelerine yüce Allah'tan hayırlı olmasını temenni ediyorum. 

Sağlıklı ve Mutlu Kalın.